Strona główna

Witamy wszystkich bardzo serdecznie na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszynach

Z życia szkoły :. .2014/2015

Czcionka: A A A

Z życia szkoły - 2014/2015

  1. Dzień Rodziny
  2. Wycieczka do Wioski Indiańskiej w Zalasowej
  3. Wycieczka klasy IV po gminie
  4. Wycieczka uczniów z gimnazjów naszej gminy na Węgry
  5. Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
  6. Wycieczka przedszkolaków do Ciężkowic
  7. Zwiedzanie Izby Regionalnej „Zapiecek” w Rzepienniku Suchym
  8. EUROPA BEZ BARIER
  9. Dzień Matki w przedszkolu
  10. Projekt edukacyjny „Opowiem Ci moją historię”
  11. Nauka pływania w klasie IV
  12. Wycieczka pod pomnik kl. IV
  13. Spotkanie przedszkolaków ze strażakami
  14. Dzień Orientacji Zawodowej w Zespole Szkół w Olszynach
  15. Dzień Ziemi
  16. IV Spotkanie z Barankiem Wielkanocnym
  17. DOBRE MYŚLI, DOBRE SŁOWA - WYSTAWA PRAC UCZESTNIKÓW WARSZTATÓW „OTWARTE DRZWI”
  18. Pasowanie na czytelnika
  19. Przedstawienie wielkanocne „Wydmuszki - leniuszki”
  20. „Zjawiska i prawa fizyczne w życiu codziennym”
    - projekt edukacyjny uczn. kl. IIb gim.
  21. Współczesne Misterium Męki Pańskiej - „Jezus w wielkim mieście”
  22. Wyjazd do GOK w Rzepienniku Suchym
  23. Uczniowie Gimnazjum w Olszynach w Pałacu Prezydenckim w Warszawie
  24. Warsztaty „Otwarte drzwi”
  25. Podróże po kulturze - Lusławice 30 stycznia 2015
  26. „Może trzeba Ci pomóc...”
  27. Dzień Dziadka i Babci w klasie IV
  28. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
  29. Wigilia św. Mikołaja
  30. Andrzejki
  31. Dzień Światowego Dnia Pluszowego Misia w przedszkolu
  32. Akademia z okazji Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości
  33. ŚNIADANIE DAJE MOC
  34. Bal u Pani Jesieni
  35. WYCIECZKA DO OSP W OLSZYNACH uczniów kl. III sp
  36. Sprawozdanie z przebiegu akcji „Odblaskowa szkoła”
  37. Uroczystość w Dąbrach
  38. „Dzień Patrona”
  39. XIV Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół Jana Pawła II - 9 października 2014 r.
  40. Pasowanie na ucznia
  41. Wybory na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego
  42. „ODBLASKOWA SZKOŁA” w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszynach
  43. Narodowe Czytanie - Olszyny 5 września
  44. Uroczyste obchody 70 rocznicy katastrofy samolotu Liberator

Dzień Rodziny

   14.06.2015 r. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Olszynach odbył się Dzień Rodziny - coroczny festyn organizowany przez uczniów, rodziców oraz nauczycieli. Wspólna zabawa rozpoczęła się o godz. 14:00. Na początku wszyscy zebrali się na sali gimnastycznej, gdzie można było obejrzeć występy naszych najmłodszych uczniów oraz konkurs talentów. Gościem specjalnym była Sylwia Niziołek, która umiliła nam czas swoim pięknym śpiewem. Mieliśmy również okazję zobaczyć polskie tańce ludowe w wykonaniu uczniów gimnazjów z naszej gminy. Każdy miał do dyspozycji „miasteczko rowerowe”, które znajdowało się przed budynkiem. W szkole mogliśmy oglądać prace uczniów w postaci plakatów i transparentów dotyczących walki z rakiem, czy zdrowego trybu życia oraz prezentacje projektów edukacyjnych. Część rodziców uczestniczyło w konkursie ortograficznym, natomiast dzieci i młodzież sprawdzili swoje zdolności matematyczne w konkursie szybkiego liczenia. Każdy miał okazję degustować zdrową żywność przygotowaną przez ZSP w Ryglicach oraz Tuchowie lub miło spędzić czas przy kawie i ciastku. Atrakcją dla najmłodszych był kącik, gdzie na twarzach dzieci dzięki pomocy kilku pań ukazywały się wspaniałe malowidła. W sali nr 5 każdy mógł podziwiać końcowy efekt warsztatów „Otwartych drzwi” z p. Joanną Bąk, w których uczestniczyły uczennice naszego gimnazjum. Znajdowały się tam obrazy stworzone przez gimnazjalistki, instalacje przygotowane podczas spotkań oraz powieszone sentencje, które można było zabrać ze sobą do domu. W otwarciu wystawy uczestniczyli m.in. pani Joanna Bąk, która przez pół roku prowadziła warsztaty, pan Wójt Marek Karaś, pan Dyrektor Stanisław Kozioł, pani Bożena Brzęczek oraz dziewczęta uczęszczające na warsztaty. W klasie nr 6 odbywała się „Familiada”, a na sali gimnastycznej w siatkówkę grały matki z córkami. W efekcie końcowym gimnazjalistki wygrały mecz. Na stadionie oglądaliśmy pokaz strażacki przygotowany przez Młodzieżową Straż Pożarną. Kolejno wielu oglądało mecz w piłkę nożną ojców i synów, gdzie zwycięstwo odnieśli synowie. Na stołówce odbywały się tańce, w których każdy chętnie brał udział i świetnie się bawił. Do dyspozycji był także plac zabaw oraz siłownia, gdzie miały miejsce rozgrywki w tenisie stołowym. Wszyscy świetnie się bawili i myślę, iż ten festyn był wspaniałą okazją, by miło spędzić czas z rodziną oraz przyjaciółmi.

Zobacz: zdjęcia

Karolina Niziołek

do góry


Wycieczka do Wioski Indiańskiej w Zalasowej

   W dniu 15.06.2015 r. odbyła się autokarowa wycieczka kl. I a, b i III szkoły podstawowej do Wioski Indiańskiej w Zalasowej. Uczniowie zobaczyli jak żyli Indianie, zwiedzili indiańskie namioty - tipi jak również zobaczyli tradycyjne stroje indiańskie, instrumenty, różne sprzęty oraz broń jak np. łuki, słynne tomahawki, maczugi.
   Na program wycieczki złożyły się gry i zabawy indiańskie np. strzelanie z łuku, rzut włócznią, rzut na bizonie rogi, bieg po indiańskim torze przeszkód, wyścigi węży. Najwięcej radości sprawiło dzieciom malowanie twarzy w indiańskim stylu. Zaplanowaliśmy również warsztaty dla dzieci, ale ze względu na zbliżającą się burzę musieliśmy z tej części programu zrezygnować. Końcowym punktem programu był zakup pamiątek oraz nauka tańca indiańskiego. Dzieci jednogłośnie oceniły wycieczkę jako udaną, pełną radości i dobrego humoru.

Zobacz: zdjęcia

mgr Barbara Bąk

do góry


Wycieczka klasy IV po gminie

   W dniu 10.06.2015 roku klasa IV udała się na wycieczkę po naszej gminie i okolicy. Pierwszym punktem była wizyta w Urzędzie Gminy i spotkanie z Panem Wójtem Markiem Karasiem. Pan Wójt przyjął nas bardzo serdecznie i sam osobiście oprowadził po budynku, zapoznając nas z pracą urzędu. Prawie każdy mógł „być przez chwilkę Panem Wójtem” i usiąść w fotelu Gospodarza naszej gminy. Byliśmy też w sali obrad i zasiadaliśmy w fotelach radnych. Następnie poszliśmy do piekarni, gdzie Pani kierownik zapoznała nas z procesem wypieku chleba oraz poczęstowała nas pysznymi bułeczkami. Z kolei pojechaliśmy do Dworku Paderewskiego mieszczącego się w Kąśnej Dolnej. Tam zwiedziliśmy dworek, w którym mieszkał wybitny człowiek: światowej sławy muzyk i wybitny polityk, premier rządu polskiego. Wysłuchaliśmy też koncertu i oglądnęliśmy film o życiu I. Paderewskiego.
   Dworek jest bardzo piękny, a w letniej porze koncertują tu wybitni muzycy. W Ciężkowicach kupiliśmy pamiątki i udaliśmy się do domu. Wszystkim podobała się wycieczka.

Zobacz: zdjęcia

Justyna Załęska - klasa IV

do góry


Wycieczka uczniów z gimnazjów naszej gminy na Węgry

   W dniach 27-31.05.2015 grupa uczniów z gimnazjów naszej gminy uczestniczyła w wycieczce na Węgry do miasta Abádszalók w ramach współpracy obydwu miejscowości. Głównym punktem była uroczystość w Szkole Podstawowej im. Mihálya Kovácsa z okazji 20 rocznicy nadania szkole imienia, podczas której nasi przedstawiciele złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową.
   Wyjazd poprzedziły kilkudniowe przygotowania, w czasie których osoby biorące udział w wycieczce ćwiczyły taniec i grę aktorską, aby zaprezentować te umiejętności przed młodzieżą i nauczycielami z Węgier. Tańczyliśmy: poloneza, polkę, sabasówkę oraz krzyżoka. Przedstawienie, które przygotowaliśmy to teatr cieni pt. „Żywot muchy”. Jak się później okazało mieszkańcom Abádszalóku bardzo spodobał się nasz występ i nagrodzili nas gromkimi brawami. Oglądaliśmy też przedstawienia uczniów węgierskiej szkoły.
   W czasie 5-dniowego wyjazdu zwiedziliśmy stolicę Węgier - Budapeszt oraz w Ökocentrum Jeziora Cisy w Poroszló. Uczestniczyliśmy także w zawodach sportowych, w których zmierzyliśmy się z kolegami i koleżankami z Węgier. Nasz pobyt zakończyliśmy wspólną dyskoteką i wieczornym spacerem nad jezioro Tisza-tó, gdzie podziwialiśmy piękny zachód słońca. Na pożegnanie wymieniliśmy się symbolicznymi prezentami i podziękowaliśmy panu burmistrzowi i pani dyrektor za bardzo miłe przyjęcie.
   Wszystkim bardzo podobał się kraj naszych „bratanków”. Mamy nadzieje że będziemy mogli jeszcze kiedyś tam wrócić, lub spotkać się z młodzieżą, która w przyszłości odwiedzi naszą gminę.

Zobacz: zdjęcia

Maciej Bąk uczeń kl. III Gimnazjum im. Jana Pawła II w Olszynach

do góry


Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

   Dnia 1 czerwca 2015r. odbyła się wycieczka uczniów gimnazjum wraz z opiekunami w Góry Świętokrzyskie. Spod szkoły wyjechaliśmy we wczesnych godzinach porannych. Po dotarciu na miejsce ruszyliśmy zwiedzać ruiny zamku królewskiego z przełomu XIII i XIV wieku. Mieliśmy również okazję wyjść na dwie wieże, z których podziwialiśmy wspaniałe widoki Chęcin i okolic. Kolejno udaliśmy się na rynek miasteczka, a później do Niemczówki - czyli renesansowej kamienicy, gdzie obejrzeliśmy wystawy oraz film ukazujący tamtejsze atrakcje. Następnie wspinaliśmy się po Łysicy, a później zeszliśmy do Św. Katarzyny. Wraz z przewodnikiem udaliśmy się do Muzeum Minerałów i Skamieniałości, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć piękne klejnoty. Kolejną atrakcją było to, iż mogliśmy z bliska przyjrzeć się, jak szlifuje się krzemień pasiasty. Każdy z nas otrzymał również na pamiątkę taki kamień. Widzieliśmy też Dąb Bartek - jeden z najstarszych dębów w Polsce. Następnie autobusem udaliśmy się w drogę powrotną. W Olszynach byliśmy ok. godziny 21:00. Wycieczka była bardzo udana.

Zobacz: zdjęcia

Karolina Niziołek

do góry


Wycieczka przedszkolaków do Ciężkowic

   1 czerwca 2015 r. przedszkolaki wyjechały na wycieczkę do Ciężkowic. Celem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków oraz rezerwatu Skamieniałe Miasto. W Muzeum pan przewodnik opowiadał dzieciom o zwierzętach żyjących na Pogórzu, o ich zwyczajach. Dzieciom najbardziej spodobała się interaktywna łąka. Następnie przeszliśmy do Batyskafu, gdzie razem z panem kapitanem wybraliśmy się w podróż w głębiny rzeki Białej. Dzieci miały okazję zwalczyć różne niebezpieczeństwa zagrażające rzece. Pan przewodnik demonstrował wabiki na polowania i naśladował odgłosy różnych zwierząt. Wszystkie eksponaty i wypchane zwierzęta bardzo się dzieciom podobały. Następnie pojechaliśmy autokarem do Skamieniałego Miasta. Pani przewodnik przeprowadziła nas na skałę Ratusz i opowiedziała legendy o powstaniu Skamienialego Miasta. Dzieci, które uważnie słuchały legend mogły zdobyć nagrodę w konkursach organizowanych przez panią przewodnik. Podeszliśmy pod skałę Czarownica, gdzie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie, a następnie pod skałę Grunwald. Dzieci przeszły tajemniczą szczeliną między skałami, niektóre zobaczyły w szczelinie „błyskające złoto”. W czasie jazdy autokarem dzieci nauczyły się piosenki o Pogórzu. Wycieczka była bardzo atrakcyjna, dzieci wróciły zmęczone, ale zadowolone, szczęśliwe i pełne wrażeń.

Zobacz: zdjęcia

mgr Barbara Bąk

do góry


Zwiedzanie Izby Regionalnej „Zapiecek”
w Rzepienniku Suchym

   W dniu 29.05.2015 r. dla uczniów klasy II została zorganizowana wycieczka do Izby Regionalnej „Zapiecek” mieszczącej się w GOK w Rzepienniku Suchym. Wycieczka miała charakter poznawczy, której celem było poznawanie tradycji, dawnych sprzętów i narzędzi naszych przodków. Przewodniczką była Pani Renata Gogola. Swoją obecnością zaszczyciła nas również Pani Dyrektor H. Hołda.
   Dzieci oglądały zgromadzone pamiątki rodzinne oraz sprzęty i narzędzia użytku codziennego, które służyły ludziom w minionych latach. Dużym zainteresowaniem cieszyły się radioodbiorniki, telefony, gramofony, przedmioty związane z wojskiem oraz narzędzia służące do uprawy roli. Wśród zgromadzonych eksponatów znajdują się też te, które dzieci mają w swoich domach. Okazało się, że dzieci posiadają dużo informacji, znają niektóre przedmioty i ich przeznaczenie.
   Wycieczka okazała się wielką atrakcją dla dzieci głównie dzięki temu, że mogły wziąć do ręki przeróżne eksponaty i sprawdzić, w jaki sposób ich używano, a Pani Renata okazała gościom dużo cierpliwości i w bardzo interesujący sposób oprowadziła nas po izbie, przenosząc jakby do innej, minionej już epoki. Warto wspomnieć, że znajdują się tutaj eksponaty z naszej miejscowości. Zachęcamy do odwiedzania Izby Regionalnej, gdyż zebrane w niej skarby stanową już element naszej tradycji. Warto sprawdzić, jak w życiu codziennym radzili sobie nasi przodkowie.
Na koniec dzieci zostały zaproszone do klubu „Zygzak” w którym mile spędziły czas grając w bilard, tenisa i piłkarzyki.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawca klasy II - mgr Halina Duran

do góry


EUROPA BEZ BARIER

   25.05.2015 dzieci i wolontariusze ze stowarzyszenia „Wszystkie Dzieci Nasze Są” wzięły udział w XI Międzynarodowej Spartakiadzie Młodzieży Niepełnosprawnej.

Uczestników powitał Antoni Góral dyrektor Centrum Wychowania i Kształcenia OHP w Tarnowie, który przedstawił program spartakiady oraz zapewnił iż nagroda czeka na każdego zawodnika.

   Dzieci musiały zmierzyć się ze swoimi słabościami, przełamać bariery i pokonać strach, ale w tych ciężkich zmaganiach miały również okazję do „super zabawy” - jak powiedziała nasza Sylwia.

Po podsumowaniu rywalizacji wszystkim zawodnikom wręczono medale za udział. Warto było zobaczyć jak spełniają się marzenia, radość i uśmiech na twarzy każdego dziecka.

   Uroczysta gala podsumowania Spartakiady odbyła się 27.05.2015 w Auli Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie, honorowymi gośćmi ostatniego dnia byli wszyscy zawodnicy, konsule z Ukrainy, Węgier i Słowacji. Wszystkie dzieci zostały wyróżnione i uhonorowane pucharami, dyplomami oraz upominkami.

Głównym celem Spartakiady była integracja osób niepełnosprawnych z różnych krajów ze sprawnymi, okazja do wspólnej zabawy, doskonała lekcja tolerancji oraz otwarcie się na drugiego człowieka.

Zobacz: zdjęcia

mgr Barbara Duran

do góry


Dzień Matki w przedszkolu

   We wtorek 26 maja 2015 r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki. Na uroczystość zostały zaproszone wszystkie mamy. Sala przedszkolna stała się sceną, na której dzieci w pięknych strojach zaprezentowały bogaty program artystyczny. Swój występ rozpoczęły inscenizacją „Pałac królowej bajek” i „Na jagody”. Dzieci śpiewały również piosenki i wykonały dla swoich mam kilka tańców. Mamy ze wzruszeniem przyglądały się występom swoich dzieci nagradzając ich gromkimi brawami. Na zakończenie dzieci wręczyły mamom własnoręcznie wykonane laurki i kwiaty oraz zaprosiły mamy na słodki poczęstunek.

Zobacz: zdjęcia

mgr Barbara Bąk

do góry


Projekt edukacyjny „Opowiem Ci moją historię”

   W bieżącym roku szkolnym w ramach innowacji pedagogicznej „Moja Mała Ojczyzna. Jak być aktywnym członkiem społeczności lokalnej?” realizowany był projekt edukacyjny „Opowiem Ci moją historię”. Projekt skierowany był do uczniów gimnazjum. Ich zadaniem było przeprowadzenie wywiadów ze świadkami wydarzeń II wojny światowej, lub okresu wczesnego PRL-u. Uczniowie rozmawiali z członkami swoich rodzin, najczęściej dziadkami, a wyniki swojej pracy przedstawili w formie wywiadów. Przedłożone prace okazały się tak interesujące, że pokusiliśmy się by je upowszechnić wśród społeczności Olszyn. Biorącym udział w projekcie gratuluje, zaś pozostałych zachęcam do zapoznania się z wywiadami.

Wywiady:

Opiekunka projektu: mgr Katarzyna Bąk

do góry


Nauka pływania w klasie IV

   Klasa IV Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszynach uczy się pływać na Pływalni „Fala” w Gorlicach pod czułym okiem instruktorów. Zajęcia odbywają się w każdy poniedziałek, bierze w nich udział 24 osobowa grupa uczniów z klasy IV i V. Bardzo dobrze sobie radzą, zajęcia zakończą się w dniu 1.06.2015 roku.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawczyni kl. IV - mgr Barbara Kozioł

do góry


Wycieczka pod pomnik kl. IV

W dniu 6.05.2015 roku klasa IV udała się pod pomnik poległych lotników.
Gdy dotarliśmy na miejsce, przypomnieliśmy krótko historię pomnika. Odczytaliśmy z tablicy nazwiska poległych w katastrofie i uczciliśmy minutą ciszy ich pamięć. Przewodniczący naszej klasy zapalił znicze. Pani Wychowawczyni opowiedziała nam jeszcze różne ciekawostki dotyczące historii zestrzelenia samolotu, ponieważ urodziła się niedaleko od miejsca, w którym spadł samolot. Pamięta z dzieciństwa te historie opowiadane wielokrotnie przez jej tatę. Dlatego mogliśmy z najbardziej wiarygodnego źródła dowiedzieć się o tym, jak to było w czasie II wojny światowej.

Nasza klasa jest dumna, że poznała historię pomnika. Spełniliśmy patriotyczny obowiązek.

Justyna Załęska z klasy IV

do góry


Spotkanie przedszkolaków ze strażakami

   4 maja 2015 r. dzieci z oddziału przedszkolnego udały się na wycieczkę do OSP w Olszynach. Celem wycieczki było złożenie strażakom życzeń z okazji ich święta i podarowanie własnoręcznie wykonanej laurki. Dzieci życzyły strażakom dużo zdrowia, bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Przedstawiciele strażaków panowie Jerzy Bąk i Miłosz Mężyk zaprezentowali dzieciom wóz strażacki, remizę strażacką. Dzieci mogły założyć hełm strażacki oraz wsiąść do wozu strażackiego i poczuć się przez chwilę strażakiem. Zobaczyły przedmioty potrzebne strażakom w pracy, węże, sikawki, agregat prądotwórczy, bosaki, miotły, łopaty, wentylator. Strażacy włączyli nawet syrenę i zaprezentowali jak działa sikawka strażacka. Dzieci zobaczyły puchary jakie strażacy zdobyli podczas różnych zawodów strażackich. Na zakończenie strażacy poczęstowali dzieci słodyczami.
Składamy serdeczne podziękowania strażakom za bardzo miłe i serdeczne przyjęcie oraz ciekawą prezentację sprzętu strażackiego i opowieść o swojej trudnej i niebezpiecznej pracy.

Zobacz: zdjęcia

mgr Barbara Bąk

do góry


Dzień Orientacji Zawodowej w Zespole Szkół w Olszynach

   29 kwietnia po raz pierwszy w naszej szkole odbył się Dzień Orientacji Zawodowej. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie kl. II i III gimnazjum oraz grupa młodzieży z Gimnazjum w Jodłówce Tuchowskiej. Impreza przebiegła bardzo sprawnie i efektywnie. Uczniowie wysłuchali prelekcji szkół ponadgimnazjalnych z naszego regionu, otrzymali informatory i mogli obejrzeć bardzo spektakularne prezentacje umiejętności zawodowe uczniów Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Bohaterów Bitwy pod Łowczówkiem w Tuchowie.

Naszymi gośćmi byli przedstawiciele następujących placówek:
  • Zespół Szkół Zawodowych im. Św. Jadwigi Królowej w Bieczu
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku
  • Zespół Szkół Ekonomiczno - Gastronomicznych im. Józefa Piłsudskiego w Tarnowie
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. J. Szczepanika w Tarnowie
  • XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej w Tarnowie
  • Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Tuchowie
  • Zespól Szkół Ponadgimnazjalnych im. prof. Czesława Majorka w Ryglicach
  • Zespół Szkół Mechaniczno - Elektrycznych im. Tadeusza Tertila w Tarnowie
  • Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu

Dodatkowa atrakcja dla uczniów kl. III była ekonomiczna gra planszowa „Chłopska Szkoła Biznesu”, w której uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności handlowe i społeczne. Najlepsze w tej dziedzinie okazały się uczennice: Urszula Wójcik i Ewelina Zbylut z kl.III gimnazjum.
Prezentacje poszczególnych szkół poprzedziła pogadanka doradcy zawodowego z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Tarnowie pani Iwony Pasierb. Podczas prezentacji szkół czynny był punt konsultacyjny doradców zawodowych, gdzie uczniowie mogli zaczerpnąć indywidualnych porad.
Miłym akcentem całego spotkania był fakt, że zaproszone szkoły ponadgimnazjalne reprezentowane były w dużej mierze przez absolwentów naszego Gimnazjum, którzy wymieniani byli często jako zwycięscy konkursów, uczestnicy projektów, osoby angażujące się w życie szkoły. Jest to dla nas bardzo ważna informacja, świadczącą o tym, ze nasza szkoła dobrze przygotowuje uczniów do funkcjonowania w szkole średniej.
Spotkanie zaowocowało również nawiązaniem współpracy z niektórymi szkołami, w zakresie organizacji konkursów i imprez szkolnych, z czego bardzo się cieszymy.
Dziękujemy wszystkim szkołom, które odpowiedziały na nasze zaproszenie oraz Paniom z Tarnowskiego Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowejza podjęcie współpracy z naszą szkołą. Mamy nadzieję, że Dzień Orientacji Zawodowej stanie się dobrą praktyką naszej szkoły.

Zobacz: zdjęcia

mgr Bożena Brzęczek
Koordynator ds. Doradztwa Zawodowego
w ZSP w Olszynach

do góry


Dzień Ziemi

   24 kwietnia 2015 r. w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Ziemi. Klasa VI przygotowała inscenizację „Żyj z przyrodą w zgodzie”. Rozstrzygnięty został konkurs „Mój ekologiczny dom”. Uczniowie, którzy wzięli udział otrzymali nagrody.
Również w związku z Dniem Ziemi w pobliżu nowego placu zabaw posadzono 18 sadzonek drzew brzozy i jarzębiny w miejscu wcześniej usuniętych starych i zagrażających bezpieczeństwu drzew.

Zobacz: zdjęcia

mgr Lucyna Pietras

do góry


IV Spotkanie z Barankiem Wielkanocnym

„Dobrzy ludzie zazwyczaj nie rzucają się w oczy, nigdzie. A są jedynymi, którzy czynią życie znośniejszym. Dzięki dobrym ludziom istnieje radość i przyjaźń. W tych mrocznych czasach wszelka dobroć jest niczym łagodne światło, co rozświetla świat”.

/PHIL BOSMANS - flamandzki przyjaciel ludzi/

   IV Spotkanie niepełnosprawnych, na które wyczekiwały osoby na co dzień pozostające w domu pod opieką rodziców czy opiekunów odbyło się dnia 27 kwietnia 2015 roku w Zespole Szkół Publicznych w Olszynach. Organizatorem całej imprezy jest Stowarzyszenie „Wszystkie Dzieci Nasze Są”.

Jak powiedziała pani Prezes - „Wielkanocne spotkania z Barankiem” to nie tylko zabawa, ale również okazja do zwiększenia świadomości związanej z problemem niepełnosprawności oraz dysfunkcyjności wychowawczej i społecznej rodzin. Głównym celem spotkań jest integracja osób niepełnosprawnych ze sprawnymi. Przynoszą one wiele korzyści dla wszystkich, uczą tolerancji, współpracy, wrażliwości oraz otwartości na drugiego człowieka. Niepełnosprawni są dla sprawnych inspiracją, źródłem refleksji prowadzącej do tego, że ich życie staje się bogatsze.

Na spotkanie przybyli: Rodzice osób i dzieci niepełnosprawnych ze Stowarzyszenia „Nadzieja”, ze Stowarzyszenia „Wszystkie Dzieci Nasze Są” oraz dzieci z Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej „Promyk” w Rzuchowej.

W organizację włączyli się aktywnie Rodzice z Rady szkoły, Dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz wolontariusze w osobach młodzieży z Gimnazjum w Olszynach i wolontariuszy z innych szkół.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą świętą koncelebrowaną przez księdza Marcina Kiliana, księdza kanonika Tadeusza Kalickiego oraz księdza prałata Stanisława Bąka, z obsługą liturgiczną w wykonaniu dzieci niepełnosprawnych.

Po części oficjalnej i przedstawieniu przez Pana dyrektora naszej szkoły zaproszonych Gości: Wójta Gminy Rzepiennik Strzyżewski - Pana Marka Karasia, Pana Burmistrza Tuchowa - Pana Adama Drogosia, radnych Olszyn, dyrektorów szkół z gminy Rzepiennik, Państwa Gości z władz Stowarzyszeń oraz Rodziców i Dzieci niepełnosprawnych, miał miejsce występ dzieci z przedszkola i klas młodszych szkoły podstawowej ze specjalnym programem.

Następnie podane zostały wyniki akcji szkolnej „GÓRA CUKIERKÓW”. Uczniowie z Zespołu Szkół zebrali 71 kg słodyczy, które podarowali jako słodkie niespodzianki dla gości.

Kolejnym punktem imprezy był występ klauna, serwującego śmieszne zabawy i konkursy.

Wspólną zabawę dla uczestników spotkania poprowadził zespół muzyczny „WASABI”, a bal rozpoczęto już tradycyjnie polonezem. Centralnym punktem zabawy były jak zawsze cieszące się największą popularnością tańce, w których wzięli udział wszyscy zgromadzeni: dzieci, rodzice, obsługa, nauczyciele i wolontariusze, bez pomocy których nie mogło by bawić się wiele niepełnosprawnych osób.

Całe to przedsięwzięcie nie miałoby miejsca, gdyby nie ofiarność i hojność ofiarodawców, bezinteresowna praca rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły oraz pomoc wolontariuszy, którzy sprawowali opiekę nad zaproszonymi dziećmi oraz wspólnie bawili się z nimi.

Spotkanie przebiegało w bardzo przyjaznej atmosferze, czemu posłużyła również pogoda, gdyż był to piękny, słoneczny dzień. Pozostanie w pamięci na bardzo długo, z nadzieją na odnowienie w kwietniu następnego roku.

Wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie oraz uświetnienie tej uroczystości należą się gorące podziękowania.

Zobacz: zdjęcia

Organizatorzy

do góry


DOBRE MYŚLI, DOBRE SŁOWA
- WYSTAWA PRAC UCZESTNIKÓW WARSZTATÓW
„OTWARTE DRZWI”

   Zachęcam wszystkich bardzo serdecznie do zapoznania się ze sprawozdaniem z przebiegu wystawy prac uczestników warsztatów „OTWARTE DRZWI”, która została zorganizowana 17 kwietnia w Bibliotece Publicznej w Jodłówce Tuchowskiej.

Sprawozdanie

mgr Bożena Brzęczek

do góry


Pasowanie na czytelnika

   9 kwietnia 2015 r. w bibliotece szkolnej odbyło się „Pasowanie na czytelnika uczniów kl. I”. Głównym celem tej uroczystości jest przygotowanie dzieci do swobodnego i samodzielnego korzystania ze zbiorów bibliotecznych, zapoznania się z książką i tego jak należy się z nią obchodzić.
   W przygotowaniu i prowadzeniu tej uroczystości wzięli udział uczniowie kl. V, którzy przedstawili montaż w trakcie, którego zaprezentowane zostały wiersze o książce i bibliotece, skierowane zostały do dzieci prośby o poszanowanie książek.
   Bardzo ważnym momentem całej uroczystości było złożenie przyrzeczenia przez pierwszoklasistów, którego słowami potwierdziły swoją wolę zostania czytelnikiem.
   Na pamiątkę spotkania każde dziecko otrzymało zakładkę do książki, a pani dyplom pasowania dla klasy.
   Nowych czytelników zapraszam do częstego korzystania z biblioteki szkolnej oraz systematycznego wypożyczania i czytania książek.

Zobacz: zdjęcia

bibliotekarz - mgr Bożena Wójcik

do góry


Przedstawienie wielkanocne „Wydmuszki - leniuszki”

   W dniu 31.03. 2015 r. dzieci z oddziału przedszkolnego „Motylki” zaprosiły drugą grupę dzieci przedszkolnych „Pszczółki” na przedstawienie wielkanocne „Wydmuszki - leniuszki”. Dzieci śpiewały poznane z okazji uroczystości piosenki, recytowały teksty przedstawienia znając swoje role i miejsca podczas przedstawienia. Na koniec zaprosiły wszystkich do wspólnego malowania jajek i życzyły wszystkim zdrowych, spokojnych i rodzinnych Świąt Wielkanocnych. Poprzez udział w przedstawieniu dzieci poznawały elementy polskiej kultury, tradycji i symboliki związanej ze Świętami Wielkanocnymi. Mamy nadzieję, że atmosfera zbliżających się Świąt Wielkanocnych na długo wszystkim pozostanie w pamięci.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawczyni
mgr Barbara Wójcik

do góry


„Zjawiska i prawa fizyczne w życiu codziennym”
- projekt edukacyjny uczn. kl. IIb gim.

   31.03.2015r. grupa uczniów klasy IIb w składzie: Weronika Bień, Agnieszka Mikos, Łucja Wszołek, Mariusz Wszołek, Katarzyna Zając i Mateusz Zając, realizująca projekt edukacyjny pt.: „Zjawiska i prawa fizyczne w życiu codziennym”, zaprezentowała efekty swojej pracy.
Cele podejmowanych działań to:
  • rozwijanie umiejętności badawczych, wyrabianie przeświadczenia o konieczności stosowania doświadczenia jako sposobu weryfikacji hipotezy,
  • popularyzacja fizyki, jako nauki wyjaśniającej podstawowe prawa przyrody za pomocą prostych środków dydaktycznych,
  • próba rozbudzenia wśród najmłodszych ciekawości badawczej,
  • kształcenie umiejętności współpracy w grupie, komunikowania się w grupie, umiejętnego podejmowania decyzji,
  • kształtowanie nawyku wywiązywania się z powierzonych zadań.
Główne zadania przyjęte do realizacji to:
  • opracowanie prostych eksperymentów z różnych działów fizyki wraz z objaśnieniami,
  • przygotowanie pokazu dla uczniów klasy III szkoły podstawowej,
  • pokazanie związku nauki z życiem codziennym i zainspirowanie młodszych kolegów i koleżanki do zwracania uwagi na otaczający świat.
Eksperymenty zaprezentowane podaczas pokazu:
  • Ocean w butelce i pływająca kula oleju
  • Tornado w butelce
  • Odrzutowy samochodzik i wyrzutnia na sprężone powietrze
  • Mocarne jajko, wytrzymała konstrukcja
  • W wodzie, ale sucho
  • Płyn nienewtonowski, żywe zapałki.
   Uczniowie klasy III SP biorący udział w pokazie mogli przekonać się, że fizyka to nic trudnego. Do przeprowadzenia ciekawych doświadczeń nie potrzeba skomplikowanych narzędzi, można użyć takich, które dostępne są w każdym domu jak np.: balony, skorupki jajek, plastikowe butelki czy zapałki.
   Wiedza teoretyczna podparta doświadczeniem jest dla dziecka o wiele ciekawsza i zachęca do kolejnych eksperymentów, pobudzając wyobraźnię. Mamy nadzieję, że udało nam się choć trochę rozbudzić ciekawość, przybliżyć prawa rządzące światem i od tej pory eksperymentowanie będzie doskonałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu. Bo nauka może łatwa, przyjemna i bardzo interesująca.

Zobacz: zdjęcia

Opiekun projektu:
mgr Marta Janik

do góry


Współczesne Misterium Męki Pańskiej
- „Jezus w wielkim mieście”

   29 marca 2015 roku w sali widowiskowej w Rzepienniku Strzyżewskim odbyło się spotkanie zorganizowane przez stowarzyszenie „Wszystkie Dzieci Nasze Są” dla dzieci niepełnosprawnych i ich rodziców. Z racji Niedzieli Palmowej spotkanie rozpoczęto Mszą Świętą, pod przewodnictwem ks. Henryka Chlipały - proboszcza parafii Rzepiennik Suchy. Podczas Eucharystii tradycyjnie poświęcono palmy a zebrani ze skupieniem i wzruszeniem wysłuchali pięknego kazania, skierowanego głównie do dzieci niepełnosprawnych i ich rodziców.
Po zakończeniu Mszy Świętej wolontariusze oraz dzieci niepełnosprawne zaprezentowały wszystkim zgromadzonym Współczesne Misterium Męki Pańskiej - „Jezus w wielkim mieście”, przygotowane pod okiem pani Barbary Duran. Cały występ został uświetniony występem Sylwii Niziołek, Aleksandry Tockiej oraz Marysi Witek. Po części artystycznej wszyscy zgromadzili się przy jednym stole na ciepłej herbacie i poczęstunku. Dorośli znaleźli czas na wspólne rozmowy, a dzieci otrzymały świąteczne upominki. Wszyscy radośnie i z zadowoleniem wrócili do domu.

Jak oceniają to spotkanie wolontariusze?

To spotkanie z osobami niepełnosprawnymi uważam za bardzo udane. Miło jest widzieć tak cieszących się niepełnosprawnych, którzy mają tak ciężko w życiu. (Radosław Grędel)

To spotkanie tak jak i wiele innych było dla mnie wielkim przeżyciem. Nie tylko dlatego, że spotkałam się z dziećmi niepełnosprawnymi, ale też dla tego, że mogłam zagrać rolę sędziny w Mistycznym Misterium Męki Pańskiej, nie tylko poradziłam sobie z tremą, ale też mogłam ukazać jakie cierpienie przeszedł Pan Jezus. (Weronika Dziuban)

Każde spotkanie w takim gronie jest dla mnie wielką radością, ponieważ zawsze uwielbiam patrzeć na radość dzieci, które swoim uśmiechem dziękują nam za to, że chcemy spędzić z nimi choć chwilę. Zarówno każde poprzednie spotkanie jak i to w Niedzielę Palmową wypadło bardzo dobrze. Wolontariusze mieli okazję się wykazać i umilić czas niepełnosprawnym, a rodzice mogli omówić wiele ważnych ale i również tych mniej ważnych spraw. Każdy dał w tedy z siebie ile mógł najwięcej i o to właśnie chodzi, jeśli chcemy komuś pomagać musimy dać z siebie sto procent. (Sylwia Róż)

To niedzielne spotkanie dało mi wiele do myślenie. Gdy patrzyłam na twarze niepełnosprawnych osób bardzo cieszyło mnie to, że w tak niewielki sposób możemy sprawić im przyjemność bezinteresownie. Pozytywnie zapamiętam to spotkanie tak jak i wiele poprzednich. (Sabina Róż)

Zobacz: zdjęcia

mgr Barbara Duran

do góry


Wyjazd do GOK w Rzepienniku Suchym

   W dniu 30.03.2015 r. klasa trzecia odwiedziła Gminny Ośrodek Kultury w Rzepienniku Suchym. Tam odbyły się zajęcia związane ze zwyczajami i tradycjami wielkanocnymi w naszym regionie w ramach innowacji „Moja mała ojczyzna”. Na początku naszego spotkania powitała nas Pani Dyrektor H. Hołda i zapoznała z harmonogramem zajęć. Później razem z instruktorką Panią Renatą Gogola opowiadały o zwyczajach wielkanocnych, a zwłaszcza o malowaniu jajek - pokazując barwne pisanki wykonane różnymi technikami. Niektórzy uczniowie odnaleźli na wystawie swoje pisanki, które przygotowali na konkurs. Panie opowiadały również o sposobach rzeźbienia w różnych materiałach, pokazując wystawę rzeźb artystów z naszego regionu. Następnie przeszliśmy do izby regionalnej „Zapiecek”, w której uczniowie mogli poznać życie ludzi na wsi w dawnych czasach. Pani Renata barwnie opowiadała o codziennych zajęciach i zwyczajach, pokazując ciekawe, stare przedmioty. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyły się dawne urządzenia: gramofony, radioodbiorniki, maszyny do pisania, żelazka oraz rzeczy związane z wojskiem, a także narzędzia do uprawy roli, hodowli zwierząt i dawne przybory szkolne. Okazało się, że uczniowie znają dużo nazw dawnych przedmiotów, a niektóre widzieli w swoich domach lub „u babci”. Na koniec zajęć dzieci spędziły miłe chwile w klubie „Zygzak” grając w bilard, w piłkarzyki oraz spożywając zakupione słodycze. Wszyscy dostaliśmy w prezencie okolicznościową widokówkę naszej gminy. Za miłe przyjęcie, poświęcenie nam czasu oraz wzbogacenie naszej wiedzy na temat zwyczajów i tradycji w naszym regionie serdecznie dziękujemy Dyrekcji oraz instruktorom GOK-u w Rzepienniku Suchym.

Zobacz: zdjęcia

Klasa III z wych. M. Gogola

do góry


Uczniowie Gimnazjum w Olszynach w Pałacu Prezydenckim w Warszawie

   W listopadzie ubiegłego roku cztery uczennice naszego gimnazjum: Urszula Wójcik, Karolina Niziołek, Sylwia Róż i Justyna Żyrkowska wzięły udział w konkursie literackim „Mój Arsenał”. Konkurs „Mój Arsenał” zorganizowały z okazji 70 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz 72 rocznicy akcji pod Arsenałem Stowarzyszenie Szarych Szeregów i Związek Harcerstwa Polskiego. Zaadresowano go do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej, a jego cel określono jako popularyzację wśród młodzieży szkolnej dewizy Szarych Szeregów - idei braterstwa i służby ojczyźnie. Uczestnicy mieli za zadanie nadesłać prace w różnych formach literackich dotyczące tamtych wydarzeń.

Niebywałym zaskoczeniem okazały się dla nas zaproszenia, jakie z Kancelarii Prezydenta RP otrzymali uczestnicy konkursu. Wszyscy, którzy podjęli trud napisania pracy konkursowej zostali zaproszeni na uroczyste zakończenie konkursu w Pałacu Prezydenckim 4 marca br.

Dzięki wspólnym działaniom Dyrekcji Szkoły, nauczycieli, rodziców uczniów oraz Urzędu Gminy Rzepiennik Strzyżewski udało się zorganizować wyjazd naszych uczennic do Warszawy. Decyzją Dyrektora Szkoły w wyjeździe uczestniczyli również uczniowie, którzy mają szczególne osiągnięcia edukacyjne - Szymon Salabura i Michał Ryndak. Uczniom towarzyszyło dwóch nauczycieli: p. Bożena Brzęczek- nauczycielka języka polskiego - opiekun konkursu oraz nauczycielka historii - p. Katarzyna Bąk.

Po przybyciu na miejsce udaliśmy się do Pałacu Prezydenckiego, gdzie po kilkunastominutowym oczekiwaniu krętymi schodami, pokrytymi czerwonym dywanem zostaliśmy poprowadzeni do sali konferencyjnej. Na spotkaniu oprócz uczestników konkursu i ich opiekunów byli również kombatanci - uczestnicy Powstania Warszawskiego. Uroczystość rozpoczęła się od wręczenia nagród laureatom i wyróżnionym. Następnie Pan Prezydent Bronisław Komorowski skierował do zgromadzonych kilka słów, dziękując za udział w konkursie i podkreślając rolę wartości w życiu każdego człowieka. Prezydent przywołał słowa papieża Jana Pawła II, że każdy w życiu ma swoje Westerplatte przypominające o tym, że każdy człowiek w swoim życiu ma okazję do zaznaczenia niezgody na zło, stania po stronie świata wartości. Jak dodał, każdy harcerz, każdy młody człowiek ma własną „Akcję pod Arsenałem”, a przynajmniej powinien być do niej gotowy, nie w sensie szkolenia wojskowego, ale w sensie potwierdzenia swojej gotowości do służby Ojczyźnie, do dawania z siebie czegoś innym.

Druga część spotkania była niezwykłą lekcja historii. Trzech członków Szarych Szeregów, uczestników Powstania Warszawskiego, światków historycznej Akcji pod Arsenałem - opowiadało zgromadzonym o swoich doświadczeniach wojennych. To było niezwykłe uczucie móc usłyszeć opowieści tych, którzy osobiście znali Alka czy Rudego, bohaterów „Kamienie na szaniec”, wysłuchać jak ruszali na wojnę, żegnali się z rodzinami, jak rysowali kotwice, walczyli, cierpieli; zobaczyć biało-czerwone opaski na ich rękach; spojrzeć w oczy tych, którzy przeżyli wojnę. Świadectwo byłych powstańców nasuwa refleksję, że chyba często nie doceniamy tego, że żyjemy w wolnym kraju i tak trudno nam czasem okazać patriotyzm. Wojna to nie fikcja, nie książka, nie film z efektami specjalnymi - wojna to koniec wszystkiego co wydaje się być trwałe i niezniszczalne. Tak niewielu już pozostało ludzi, którzy wywalczyli dla nas wolność, dlatego też każde spotkanie, takie jak to w Pałacu Prezydenckim staje się bezcenne. To żywa lekcja historii.

Dodatkowa atrakcją dla uczestników konkursu były upominki jakie otrzymali od organizatorów. Kiedy emocje opadły i spotkanie dobiegło końca, zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek, po którym wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

http://www.tvpparlament.pl/retransmisje-vod/inne/uroczyste-rozstrzygniecie-konkursu-moj-arsenal-z-udzialem-prezydenta-bronislawa-komorowskiego/19111222

Zobacz: zdjęcia

mgr Bożena Brzęczek

do góry


Warsztaty „Otwarte drzwi”

   W czasie ferii zimowych uczennice klasy I i II naszego gimnazjum uczestniczyły w interdyscyplinarnym projekcie „Otwarte drzwi”.
Projekt „Otwarte drzwi” to półroczny cykl warsztatów łączących różne dziedziny sztuki. Ich uczestnicy stworzą własne dzieła literackie, plastyczne czy instalacje, które zostaną zaprezentowane podczas wystaw i happeningów.
Zajęcia poprowadzi poetka, fotograf i animatorka kultury - Joanna Bąk. Spotkania odbywały się w filii BP w Jodłówce Tuchowskiej.
Warsztaty realizowane w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na przedsięwzięcia związane z upowszechnianiem kultury są bezpłatne.
Młodzież mogła wczuć się w rolę nie tylko odbiorcy ale i twórcy literatury. Pani Joanna pokazała gimnazjalistom jak tworzyć literaturę, obraz, jak kreować przestrzeń i postaci literackie. To, co czytelnikowi czy widzowi wydaje się oczywiste, wymaga od twórcy wiele wysiłku.
Efekty pracy uczestników projektu można obejrzeć na stronie Biblioteki Publicznej w Jodłówce Tuchowskiej oraz na blogu
http://www.warsztatyotwartychdrzwi.blogspot.com/

Zobacz: zdjęcia

mgr Bożena Brzęczek

do góry


Podróże po kulturze - Lusławice 30 stycznia 2015

   W piątek 30 stycznia uczniowie naszego gimnazjum, szczególnie zainteresowani swoim kulturalnym rozwojem, uczestniczyli w wyjeździe do Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. CAPELLA CRACOVIENSIS, zabrała nas w muzyczną podróż na historycznych instrumentach poprzez minione epoki. Podczas wieczoru „LABORATORIUM | Klasycyzm-Romantyzm” usłyszeliśmy dwie serenady: Mozartowską Einekleine Nachtmusic oraz Serenadę na orkiestrę smyczkową Mieczysława Karłowicza.

Wszystkim uczestnikom wyjazdu gratuluję nienagannej postawy a Rodzicom dziękuję za świadome i odpowiedzialne kształtowanie sylwetki młodego człowieka, uczestnika życia kulturalnego.

mgr Bożena Brzęczek

do góry


„Może trzeba Ci pomóc...”

   W dniu 31 stycznia 2015 r. uczniowie kółka polonistycznego uatrakcyjnili zabawę choinkową przedstawieniem, które przygotowali na zajęciach kółka. Zagrane przez uczniów klasy VI i V scenki to fragmenty lektury „Ten obcy” I. Jurgielewiczowej. Koleżankom i kolegom przybliżyli historię Zenka Wójcika, który przybywa na wyspę ze skaleczoną nogą, zaprzyjaźnia się z grupą młodzieży przebywającej na wakacjach właśnie w Olszynach, nad rzeką Młynówką. Smutne i pełne wzruszenia jest pożegnanie Zenka z przyjaciółmi, który odnalazł rodzinę i wyjeżdża do wujka.

   W role powieściowych bohaterów wcielili się uczniowie - aktorzy: Ula - Kasia Dziuban, Zenek - Konrad Kamiński, Pestka - Natalia Mężyk, Marian - Adam Rąpała, Sprzedawca- Madzia Niziołek oraz Kobieta z miejscowości - Natalia Sabat.

   Przedstawienie podobało się oglądającej publiczności.

mgr Barbara Kozioł

do góry


Dzień Dziadka i Babci w klasie IV

   W dniu 27 stycznia 2015 roku klasa IV zaprosiła swoich dziadków i babcie na uroczystą „Herbatkę z Babcią i Dziadkiem”. Na program artystyczny złożyły się wiersze i piosenki oraz opisy gości, których dzieci zaprosiły do szkoły. Imprezę od strony kulinarnej przygotowała rada klasowa rodziców: pani Jolanta Rąpała, pani Iwona Kamińska oraz pani Lucyna Ryndak. Na zakończenie uroczystości goście zwiedzili szkołę. Dziadkowie mogli się naocznie przekonać w jakich warunkach obecnie ich wnuki zdobywają wiedzę w Zespole Szkół im Jana Pawła II. Uroczystość udała się. Było wzruszająco i bardzo miło.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawca - mgr Barbara Kozioł

do góry


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

   W dniu 11.01.2015 r. od godz. 8.00 - 12.00 wolontariusze naszej szkoły kwestowali na rzecz XXIII Finału WOŚP pod hasłem: „Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów”.
Dzięki wielkiej życzliwości i hojności osób zebraliśmy kwotę: 1839,41+1euro.
Są w różnym wieku, mają różne pasje, a przede wszystkim wielkie i otwarte serca. Pomaganie innym w duchu dobrej woli, miłości i solidarności stało się ich dewizą. Swoją chęć i pomoc pomagania innym pokazali podczas trwania tegorocznej WOŚP w Olszynach. Mowa o wolontariuszach, którym bardzo serdecznie dziękuję.

Zobacz: zdjęcia

Opiekun SU - mgr Halina Duran

do góry


Wigilia św. Mikołaja

   5 grudnia 2014 r. w Zespole Szkół w Olszynach odbyła się niecodzienna impreza - spotkanie dzieci i osób niepełnosprawnych ze Św. Mikołajem, którzy przybyli z okolicznych gmin: Rzepiennik Strzyżewski, Szerzyny, Tuchów. Spotkanie rozpoczęte zostało uroczystą Mszą św. Uczniowie klasy pierwszej przygotowali program artystyczny dla Mikołaja. Inicjatorem i pomysłodawcą uroczystości była jak zwykle pani Barbara Duran, która z wielkim oddaniem, sprytem i zaradnością je organizuje. Dużą pomoc w przygotowaniach wykazali wolontariusze z Olszyn, którzy m.in. upiekli i ozdobili piernikowe mikołaje, przygotowali upominki i paczki dla zaproszonych gości oraz czynnie uczestniczyli w sprawnym przebiegu uroczystości.
   W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele wolontariuszy ze szkół w Szerzynach, Lubaszowej, Dąbrówki Tuchowskiej i Jodłówki Tuchowskiej, którzy w swoich szkołach przeprowadzili zbiórkę słodyczy dla dzieci niepełnosprawnych. Imprezę zaszczycili swoją obecnością Wójtowie Gmin Rzepiennik Strzyżewski i Szerzyn. Każdy uczestnik spotkania otrzymał mikołajkowy prezent. Wszyscy w miłej, wesołej i pogodnej atmosferze spędzili ten wigilijno - mikołajowy wieczór.


Piosenka w wykonaniu Małgorzaty Bąk

Zobacz: zdjęcia

Organizatorzy

   Po spotkaniu mikołajkowym zaczęłam postrzegać świat inaczej, ponieważ wiem, że inni ludzie są trudniejszej sytuacji niż ja, ale mimo wszystko pokonują przeciwności losu. Zobaczyłam też na własne oczy jak ludzie niepełnosprawni potrafią się cieszyć z najmniejszych rzeczy, a sposób w jaki to okazują jest po prostu niesamowity. Zrozumiałam, że tacy ludzie potrzebują naprawdę dużo opieki i miłości, by móc dalej walczyć.

Sabina Róż

   Po wigilii św. Mikołaja mogę stwierdzić, że radość dzieci niepełnosprawnych wynika z tego, że ktoś z zewnątrz chce z nimi przebywać. Cieszyły ich występy, tańce, wspólne zabawy. To wspaniałe uczucie komuś pomagać. Nic nie wynagrodzi pracy wolontariusza tak jak szczery uśmiech osoby niepełnosprawnej. Takie imprezy mogą naprawdę uszczęśliwiać, a szczęście drugiej osoby to naprawdę najlepsza zapłata dla wolontariusza. Dlatego uwielbiam pomagać osobom potrzebującym i cieszę się, że mogę brać udział w tak wspaniałych akcjach.

Sylwia Róż

do góry


Andrzejki

   27 listopada 2014 roku odbyła się w Naszej Szkole dyskoteka z okazji Andrzejek. Uczniowie klas 0-3, 4-6 szkoły podstawowej i I-III gimnazjum bawili się przy muzyce w doskonałych humorach i wesołej atmosferze. Z niecierpliwością czekamy na Zabawę Choinkową!

Zobacz: zdjęcia

Opiekunowie SU

do góry


Dzień Światowego Dnia Pluszowego Misia w przedszkolu

   25 listopada to Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z okazji tego święta zorganizowaliśmy zabawy integracyjne dla przedszkolaków i dzieci z kl. Ia i Ib. Celem całego przedsięwzięcia było zapoznanie dzieci z historią powstania Dnia Pluszowego Misia, przedstawienie sylwetek misiów - bohaterów literackich: Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, Misia Coralgola, ukazanie, że miś jest najlepszym przyjacielem dzieci. Przedszkolaki recytowały wiersze i śpiewały misiowe piosenki. Dzieci brały udział w konkursach i zabawach tanecznych. Każdy uczestnik konkursu otrzymał słodką nagrodę. Podczas wspólnej zabawy dzieci próbowały miód, jadły misiowe cukierki jak również poczęstowały się pysznym tortem herbatnikowo-miodowym. Podczas wspólnej zabawy panowała radosna i ciepła atmosfera, a na pamiątkę wspólnej zabawy każde dziecko otrzymało „misia”.

Zobacz: zdjęcia

mgr Barbara Bąk

do góry


Akademia z okazji Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości

   Klasa I gimnazjum przygotowała program artystyczny z okazji 96 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Podczas krótkiej inscenizacji, na którą składały się wiersze, scenki teatralne oraz patriotyczne pieśni, uczniowie przedstawili losy kraju od rozbiorów aż do momentu odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli. Uroczystość ta pokazała, że nie zapomnieliśmy o bohaterach, którzy oddali swoje życie, byśmy mogli mieszkać w wolnym, niepodległym kraju.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawca klasy I gim.

do góry


ŚNIADANIE DAJE MOC

   Wspólne śniadania, to już tradycja w klasach kształcenia zintegrowanego w Zespole Szkół w Olszynach. Dlatego 7 listopada 2014 roku z przyjemnością przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc”.
   Najpierw przypomnieliśmy sobie zasady zdrowego żywienia. Ustaliliśmy na podstawie piramidy żywieniowej jakich produktów trzeba jeść jak najwięcej, a które są dla nas mało wartościowe, czy wręcz szkodliwe. Następnie uczniowie z wielkim zaangażowaniem zabrali się do samodzielnego przygotowania kanapek zdrowych, smacznych i kolorowych.
   Było wiele zabawy i śmiechu, a wspólny posiłek smakował wszystkim. Cieszymy się, że uczniowie naszej szkoły od najmłodszych lat uczą się podstaw zdrowego żywienia.
   Udział w tej akcji jest kontynuacją działań promujących zdrowie. Wspólne śniadanie jest więc podsumowaniem wcześniejszych akcji.
   Podziękowania kieruję w stronę rodziców za pomoc dzieciom i wychowawcom w przygotowaniu tego wydarzenia.
Efekty pracy uczniów można zobaczyć na dołączonych zdjęciach.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawca klasy II - mgr Halina Duran

do góry


Bal u Pani Jesieni

   Dnia 29 października 2014 r. w naszej grupie odbył się bal, na który zaprosiła nas Pani Jesień. Podczas zabawy dzieci rozwiązywały zagadki związane tematycznie z aktualną porą roku, brały udział w konkursach oraz bawiły się przy jesiennej muzyce. Mamy nadzieję, że jesień jeszcze długo zostanie u nas i będzie taka piękna jak do tej pory. Zabawa z Panią Jesienią przysporzyła dzieciom wiele radości i dostarczyła niezapomnianych wrażeń.

Zobacz: zdjęcia

Wychowawczyni - mgr Barbara Bąk

do góry


WYCIECZKA DO OSP W OLSZYNACH uczniów kl. III sp

   Dnia 28 października 2014 r. nasza klasa wraz z panią wychowawczynią wybrała się na wycieczkę do OSP w Olszynach. Mieliśmy założone kamizelki odblaskowe. Strażacy opowiadali nam o swojej pracy. Pokazali remizę strażacką, sprzęt, ubiór, który zakładają w czasie akcji. Niektórzy założyli hełm. Dwoje dzieci ubrało cały strój. Pod opieką strażaków mogliśmy wsiąść do wozu strażackiego. Poczuliśmy się wtedy tak jak oni. Strażacy poczęstowali nas cukierkami. Ta wycieczka była bardzo pouczająca. Dowiedzieliśmy się o niebezpiecznej pracy strażaków.

Natalia Karaś - kl.III sp

   28.10.2014 r. wybraliśmy się z całą klasą do remizy strażackiej. Na sobie mieliśmy ubrane kamizelki odblaskowe. Na miejscu zobaczyliśmy wóz strażacki i samych strażaków. Pokazano nam różne urządzenia np. wąż strażacki czy piłę do cięcia drzewa. Mogliśmy się przebrać za strażaków, a nawet wsiąść do wozu. Zobaczyliśmy jak włącza się alarm podczas pożaru. Na koniec panowie strażacy poczęstowali nas cukierkami. To był bardzo ciekawy dzień.

Alicja Rąpała - kl.III sp

Zobacz: zdjęcia

do góry


Sprawozdanie z przebiegu akcji „Odblaskowa szkoła”

   W ramach akcji „Odblaskowa szkoła” społeczność szkolna podjęła się realizacji różnych inicjatyw mających na celu m.in. poprawę bezpieczeństwa uczniów w czasie drogi do szkoły i ze szkoły.

Poniżej przedstawiamy szczegółowe zadania, które zostały pomyślnie zrealizowane.

Szkoła Podstawowa w Olszynach liczy 138 uczniów, z czego 74 dzieci zaopatrzono w kamizelki odblaskowe, dodatkowo wszyscy uczniowie ze szkoły podstawowej zostali wyposażeni w inne elementy odblaskowe takie jak: opaski, smycze, zawieszki. Elementy odblaskowe otrzymały również dzieci z oddziału przedszkolnego.

(Zobacz więcej zdjęć)

W szkole podstawowej odbyły się następujące konkursy plastyczne:

Dla chętnych uczniów kl. V-VI zorganizowano szkolny konkurs „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”.


(Zobacz więcej zdjęć)

Zorganizowano następujące imprezy promujące bezpieczeństwo uczniów w drodze do i ze szkoły:
  • spotkanie z policjantem, prelekcja dla kl. I-III na temat bezpiecznego poruszania się po drodze - rozdawanie kamizelek i odblasków (Zobacz zdjęcia);
  • w kl. I-VI odbył się spektakl przygotowany przez GOK, w którym brały udział dzieci z kl. III-VI, nawiązujący do bezpieczeństwa w ruchu drogowym (Zobacz zdjęcia .:. Zapoznaj się ze scenariuszem spektaklu);

W ramach zajęć pozalekcyjnych uczniowie kl. III-VI przygotowali spektakl (wspomniany powyżej), a uczn. kl. VI dodatkowo promowali konieczność noszenia odblasków przez dorosłych, rozwieszając plakaty w lokalnych sklepach i instytucjach użyteczności publicznej.

W ramach akcji „Odblaskowa szkoła” wszystkie działania były dokumentowane na stronach internetowych szkoły, GOKu i gazetkach ściennych. Ukazała się również publikacja w gazecie gminnej o przeprowadzanej w naszej szkole akcji „Odblaskowa szkoła”.

Naciśnij obrazek, aby powiększyć

Odbyły się także inne niekonwencjonalne sposoby wpływu na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym uczniów naszej szkoły:
  • „Odblaskowy dzień” - jeden dzień każdego miesiąca bez pytania dla widocznych, czyli noszących odblaski;
  • spotkanie z ratownikiem medycznym dla uczniów kl. I-VI - nauka udzielania pierwszej pomocy (Zobacz zdjęcia);
  • wycieczka do straży pożarnej uczniów kl. III w kamizelkach odblaskowych (Zobacz zdjęcia);
  • nauka piosenek w kl. I-III dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym;
  • akcja „Bądź widoczny” - rozdawanie osobom dorosłym odblasków przez uczniów kl. V po nabożeństwie w Kościele;
  • opublikowanie na szkolnej stronie internetowej filmiku stworzonego przez 3 uczniów naszego gimnazjum, który zajął I miejsce w III edycji konkursu filmowego pt. „Bezpieczny w ruchu drogowym” organizowanego przez MORD w Tarnowie (Zobacz FILM !!!);
  • prezentowanie na stronie internetowej szkoły spotów reklamowych dotyczących oznakowania pieszych odblaskami podczas poruszania się po drodze (Zobacz SPOTY REKLAMOWE !!!).

Nauczyciele kończący zajęcia w kl. I-III pomagają dzieciom w bezpiecznym przekraczaniu jezdni na przejściu dla pieszych w rejonie szkoły - nauczyciele pełnią rolę strażnika szkolnego (Zobacz zdjęcia).


Organizatorzy akcji

do góry


Uroczystość w Dąbrach

   19 października 2014 roku w Dąbrach odbyły się uroczystość z okazji 70 ROCZNICY AKCJI „BURZA” WALKI ODDZIAŁU REGINA II - Batalionu „Barbara” 16 Pułku Armii Krajowej. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Samorządu Szkolnego, Poczet Sztandarowy i opiekunowie. Uroczysta msza odbyła się na Cmentarzu partyzanckim, gdzie spoczywa 18 żołnierzy oddziału „Regina II”, którzy zginęli w zdradzieckiej, nierównej walce 17 października 1944 roku w Dąbrach.
Po nabożeństwie uczniowie złożyli wiązankę kwiatów przy pomniku upamiętniającym to wydarzenie.

Zobacz: zdjęcia

Opiekunowie: mgr Halina Duran
mgr Katarzyna Bąk

do góry


„Dzień Patrona”

   Już trzeci raz obchodziliśmy Dzień Patrona naszej szkoły - Jana Pawła II. Osoba Ojca Świętego jest dla nas wzorem do naśladowania, dlatego 16 października jest tak ważnym dniem, do którego każdy podchodzi z szacunkiem. Jak co roku uczniowie szkoły podstawowej, jak i gimnazjum brali czynny udział w akademii.
   16 października 2014 r. zebraliśmy się w kościele parafialnym Podwyższenia Krzyża Świętego. Dzień ten był wolny od zajęć dydaktycznych. Wszyscy podeszliśmy do tej szczególnej uroczystości z szacunkiem dla Ojca Świętego. Chcieliśmy oddać Mu hołd za to, co dla nas zrobił, czego nas nauczył. Poprzez godne uczestniczenie w Eucharystii i akademii mogliśmy wyrazić swoją wdzięczność dla Niego. O godzinie 7:30 zaczęliśmy odmawiać różaniec, natomiast o godzinie 8:00 rozpoczęła się Msza Święta pod przewodnictwem księdza proboszcza - Dariusza Nawalańca. Kolejno odsłuchaliśmy homilii. W Eucharystii, jak i akademii uczestniczyło wiele osób. Nie tylko nauczyciele i uczniowie, ale również mieszkańcy Olszyn przeżywali razem z nami tę bardzo ważną dla społeczności szkolnej uroczystość. Po skończonej Mszy Świętej ustawiliśmy się klasami i za sztandarem udaliśmy się do budynku szkoły. Zebraliśmy się na sali gimnastycznej, która była pięknie przystrojona na to święto. Akademia została fenomenalnie przygotowana. Rozpoczęła się wystąpieniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem hymnu szkoły. Kolejno nastąpiło przemówienie Pana Dyrektora, który przywitał wszystkich przybyłych gości. Następnie uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum wygłaszali wiersze poświęcone Janowi Pawłowi II, dzięki czemu oddali cześć świętemu. Osoby z klas IV-VI po swoim występie przypinały zdjęcia papieża na tablicę. Między utworami mogliśmy zobaczyć scenkę przygotowaną przez III klasę gimnazjum, której tematem były słowa naszego patrona „Nie lękajcie się być świętymi!”. Opowiadała ona o tym, jak młodzi ludzie podchodzą do chrześcijaństwa i nauczała, aby nie bać się przyznać do tego, że jesteśmy katolikami. Na koniec Pan Dyrektor zabrał głos i podziękował wszystkim za przybycie na uroczystość. Akademię sfinalizował występ szkolnego chóru, który zaprezentował nam kilka piosenek religijnych. Na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy ulubioną pieśń Ojca Świętego - „Barkę”. Wszyscy obecni zostali poczęstowani ulubionym przysmakiem papieża - kremówkami. Po skończonej uroczystości rozeszliśmy się do swoich domów.
   W tym dniu wszyscy uczniowie złączyli się i razem oddali cześć naszemu świętemu patronowi. Akademia ta jeszcze bardziej zbliżyła nas do osoby Jana Pawła II, który niejednokrotnie głosił słowa „Nie lękajcie się być świętymi”. Słowa te już na zawsze zostaną w naszych sercach i myślach.

Zobacz: zdjęcia

Karolina Niziołek, kl. I gimnazjum

do góry


XIV Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół Jana Pawła II - 9 października 2014 r.

   Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa Jan Paweł II: „Świętymi Bądźcie”. Punktem centralnym spotkania była uroczysta Msza św. odprawiona przed Jasnogórskim Szczytem pod przewodnictwem abpa Celestino Migliore, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. Eucharystię koncelebrował bp Henryk Tomasik, duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. W homilii abp Celestino Migliore przypomniał, że szkoły, które dumnie noszą imię Jana Pawła II, mają dziś szczególny powód do radości, gdyż to spotkanie jest podziękowaniem kierowanym do Boga za kanonizację papieża z Polski. Podczas Mszy św. abp Celestino Migliore poświęcił sztandar Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II, który jest szczególną pamiątką pielgrzymki - symbolem jedności wspólnoty.
Pielgrzymce towarzyszyły relikwie Jana Pawła II.
   W pielgrzymce wzięło udział blisko 25 tys. uczniów z ok. 500 szkół. Naszą społeczność szkolną reprezentowało 44 osoby w tym 33 uczniów kl. III gimnazjum.

Zobacz: zdjęcia

Organizatorzy spotkania

do góry


Pasowanie na ucznia

„ŚLUBOWANIA NADSZEDŁ CZAS, UCZNIEM BĘDZIE KAŻDY Z NAS”

   30 września 2014 r. odbyła się uroczystość „Pasowania na uczniów” dzieci z klas Ia i Ib, w obecności Pana Dyrektora Szkoły, Pani Wicedyrektor, dzieci z oddziału przedszkolnego, uczniów klasy II i III wraz z wychowawcami, rodziców pierwszoklasistów oraz zaproszonych gości.
   Do tej uroczystości najmłodsi nasi uczniowie przygotowywali się już od pierwszych dni nauki szkolnej. Zapoznali się i zostali wdrożeni do pełnienia różnych obowiązków wynikających z faktu rozpoczęcie nauki w szkole. Uczyli się bardzo pilnie, wiedzieli bowiem, że aby zostać przyjętymi do grona braci uczniowskiej, będą musieli udowodnić, że są do tego gotowi.
Zanim nastąpił ten ważny w życiu każdego ucznia moment, dzieci z klas Ia i Ib wspólnie zaprezentowały zgromadzonym gościom swoje umiejętności i zdolności w programie artystycznym. Wszyscy przyglądali się z dużym zainteresowaniem i nie szczędzili braw.
Wspaniałym występem dzieci udowodniły, że są gotowe do sumiennej pracy w szkole.
W niezwykle podniosłej atmosferze przed wszystkimi zgromadzonymi i w obecności pocztu sztandarowego pierwszoklasiści złożyli ślubowanie.

„Ślubuję być dobrym Polakiem.
Dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.
Będę się uczył w szkole, jak kochać Ojczyznę,
jak dla niej pracować, kiedy dorosnę.
Będę się starał być dobrym kolegą,
swym zachowaniem i nauką sprawiać radość
rodzicom i nauczycielom”.

   Jednak największym przeżyciem dla dzieci był sam moment pasowanie na ucznia, gdy Pan Dyrektor dotykając ramienia ucznia symbolicznym ołówkiem, przyjmował pierwszoklasistów w poczet uczniów słowami „Pasuję Cię na ucznia”, a Panie wychowawczynie wręczały pamiątkowe dyplomy każdemu dziecku. Uczniowie otrzymali także kolorowe zakładki do książki od kolegów i koleżanek z klasy II.
Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Było miło i serdecznie. Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech,
a Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły.

Zobacz: zdjęcia

wychowawczyni klasy Ia - mgr Jolanta Wójcik
wychowawczyni klasy Ib - mgr Barbara Bąk

do góry


Wybory na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego

   W dniu 10 września 2014 roku odbyły się wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Po zaproponowaniu kandydatów przez samorządy klasowe z każdej klasy, opiekunowie SU przygotowali karty wyborcze z listą kandydatów. Każdy uczeń, który miał przy sobie legitymację szkolną, miał możliwość oddania swojego głosu na kandydata, którego popierał. Każdy podszedł to sprawy bardzo poważnie i oddał głos na swojego faworyta.
   Po głosowaniu nadszedł czas aby przeliczyć wszystkie głosy. Liczenie przebiegało dosyć sprawnie. Znaczącą liczbą głosów wygrała uczennica klasy III gimnazjum Angelika Mikrut, a jej zastępcą została Aleksandra Walaszek z klasy I gimnazjum - serdecznie gratulujemy!

Zobacz: zdjęcia

Opiekunowie SU

do góry


„ODBLASKOWA SZKOŁA” w Szkole Podstawowej
im. Jana Pawła II w Olszynach

   W tym roku szkolnym 2014/2015 Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Olszynach zgłosiła swój udział w Konkursie „Odblaskowa Szkoła”, której organizatorem jest Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Akcja będzie trwała w okresie od września do końca października 2014 r. Celem konkursu jest zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe. W czasie trwania akcji organizowane będą różnorodne zadania mające na celu poprawę bezpieczeństwa uczniów zwłaszcza w drodze do i ze szkoły. Jednym z nich było zorganizowanie dla uczniów klas I-III oraz dzieci z oddziału przedszkolnego spotkania z policjantem, który mówił o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze oraz konieczności noszenia odblasków. Ponadto uczniowie klas pierwszych zostali wyposażeni w kamizelki odblaskowe, a pozostali otrzymali różne elementy odblaskowe. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z otrzymanych prezentów, a najbardziej cieszyły się pierwszaki. W dalszym ciągu będą czynione starania, aby wszystkie dzieci klas młodszych zostały wyposażone w kamizelki odblaskowe.

Zobacz: zdjęcia

Organizatorzy

do góry


Narodowe Czytanie - Olszyny 5 września

   Nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. W tym roku czytaliśmy „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, twórcy, który w trudnych czasach pisał ku pokrzepieniu serc i mocno wierzył w siłę Polaków i siłę narodu.
We współczesnym świecie telewizji, komputerów, Internetu książka staje się zabytkiem, archaizmem, niemodnym rekwizytem. Ale tak myślą tylko Ci, którzy po te książki nie sięgają, bo ci, którzy czytają wiedzą jakim skarbem jest książka i jaką magię kryje w sobie.
W trakcie spotkania można było wymienić swoje książki na inne w ramach akcji Książka za Książkę. Zgodnie z zapowiedzią, każdy, kto przyniósł swój egzemplarz dzieł Sienkiewicza otrzymał pamiątkową pieczątkę.

Specjalne podziękowania należą się tym, którzy w tym roku włączyli się we wspólne czytanie:
Pan Dyrektor Stanisław Kozioł
Pani Dyrektor Jadwiga Ryndak
Pan Sołtys Teofil Bąk
Pani Barbara Kozioł
Pani Bożena Mężyk
Pani Renata Gogola
Pani Teresa Buzowska

Absolwenci naszej szkoły:
Bartosz Mężyk
Miłosz Mężyk
Faustyna Duran
Dariusz Buzowski
Justyna Bąk
Anna Łaskawska
Ewa Ryndak

Uczniowie naszej szkoły:
Natalia Mężyk
Justyna Starzyk
Angelika Rąpała
Jakub Bąk
Konrad Kamiński
Adam Rąpała
Katarzyna Dziuban
Weronika Bień
Piotr Wszołek
Urszula Wójcik

Serdecznie dziękujemy za udział w akcji i mamy nadzieję, ze w przyszłym roku również spotkamy się na wspólnym czytaniu.

Zobacz: zdjęcia

mgr Bożena Brzęczek
Organizator akcji

do góry


Uroczyste obchody 70 rocznicy katastrofy samolotu Liberator

   17 sierpnia 2014 r. miała miejsce uroczystość upamiętniająca wydarzenia z okresu II wojny światowej związane z naszą miejscowością. W 70 rocznicę tragicznych wydarzeń - katastrofy samolotu Liberator i śmierci całej 7-osobowej załogi. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele parafialnym w intencji poległych lotników. Następnie zebrani w uroczystym pochodzie udali się pod pomnik, gdzie został złożone kwiaty. W uroczystości wzięła udział rodzina poległego Brunona Malejki (syn Christopher Bruno Mackey z córką i wnukami) oraz przedstawiciele władz samorządowych w tym Wójt Gminy Rzepiennik Strzyżewski Kazimierz Fudala. Nie zabrakło również delegacji uczniów naszej szkoły.


70 Rocznica katastrofy Liberatora w Olszynach
- wideoreportaż w telewizji pogorze24.pl

Zobacz: zdjęcia

mgr Katarzyna Bąk

do góry



© 2006-2023 / Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Olszynach / Wszelkie prawa zastrzeżone / created by admin_mk